ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Neděle, 18.11.2007

Kde je pohřben Kryštof Kolumbus? - Historie
pridej.cz
 
Kde se vlastně nachází místo posledního odpočinku slavného mořeplavce a objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba? Je ve španělské Seville nebo v Santa Domingu v Dominikánskérepublice? V poslední době se rovněž rozběhl projekt, který má určit Kolumbovo rodiště. Záhadu nejspíš vyřeší rozbor DNA.

Návštěvu hrobu mořeplavce Kryštofa Kolumba nabízí v turistických průvodcích jak španělská Sevilla, tak Santo Domingo v Dominikánské republice.

”

Slavný mořeplavec zemřel v roce 1506 ve španělském Valladolidu a byl pochován v tamějším klášteře. O tři roky později byly ostatky převezeny do kláštera v Seville a v roce 1537 se stěhovaly potřetí — tentokrát za moře. Spolu s tělem Kolumbova syna Diega zamířily na Hispaniolu do Santo Dominga.

V roce 1795 předali Španělé Hispaniolu Francii a Kolumbův hrob mu tam nenechali. Převezli jej na Kubu, kde zůstal až do vyhlášení nezávislosti Kuby na Španělsku v roce 1898. Pak se měl stěhovat zpět do Sevilly.

”

Jenže v roce 1877 našli stavební dělníci za oltářem katedrály v Santo Domingu olověnou schránku s kostmi. Na její stěně se skvěl nápis: „Slavný a vznešený muž, don Kryštof Kolumbus".

„Někdo musel odvézt na Kubu špatné kosti," tvrdí od té doby Dominkánci a jsou přesvědčeni, že „jejich" Kryštof je ten pravý. Vystavěli mu více než důstojné místo posledního odpočinku. Nad jeho hrobem vyrostla budova ve tvaru gigantického kříže Faro a Colon.

Faro a Colon

Nejasnosti panují i kolem Kolumbova rodiště. Tradičně se udává, že byl synem tkalce  z italského Janova, ale ve hře jsou i další možnosti. Podle některých to byl Řek, podle jiných španělský Žid, Bask, Portugalec. Koluje pověst, že byl nemanželským synem jednoho příslušníka aragonské královské rodiny.

Protože sevillská katedrála dala souhlas s výzkumem kostí, bylo možné pravost hrobu prověřit genetickými testy. Ve Španělsku se nachází i hrob Kolumbova bratra a syna. Mezinárodní tým genetiků z Itálie, Španělska, USA a Německa odebral ze všech  kostí DNA a porovnal ji. Výsledek? Sevillský hrob je pravý. Leží v něm opravdu kosti Kryštofa Kolumba. A koho mají v monumentální hrobce Dominkánci? To se neví, protože ti souhlas k analýzám DNA nedali. Možná tam leží další pravý Kryštof Kolumbus.

Santa Maria

Santa Maria

Mezitím se rozbíhá projekt, který má určit Kolumbovo rodiště. Vychází z faktu, že se v Evropě (s výjimkou Islandu)  dědí příjmení po otci a spolu s ním dostávají i mužský chromozom Y. Pokud se Kolumbus narodil v Janově, pak by někteří z tamějších Columbů mohli patřit do širší kolumbovské přízně a mohli by nést „kolumbovský" chromozom Y. Vědci už kontaktovali 250 janovských Columbů.  Účast v experimentu přislíbilo zatím 16. Španělé už odebrali vzorky asi 150 španělským „Kolumbusům".

Kolumbus

Janovský primátor Giuseppe Pericu tvrdí, že Kolumbus bude Janovanem tak jako tak.
„Jestli se ukáže, že Kolumbus nepocházel z Janova, tak mu udělíme čestné občanství," prohlásil Pericu.

Podobné články: Kdo skutečně objevil Ameriku? (19. 1. 2010)

                          Kolumbus nebyl první (29. 7. 2007)


Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!

Komentáře

Kolumbovo rodiště (Admin - Mail - WWW) Vloženo 24.11.2007, 23:57:18
Děkuji za pochvalu mého blogu :-) Testování janovských a španělských Columbů není ještě dokončeno (respektive nemám žádné bližší informace), takže ti, bohužel, nemohu podat aktuální zprávu. Jak se něčeho dopídím, určitě to sem dám.

(asperia - Mail - WWW) Vloženo 24.11.2007, 13:01:25
tvůj blog se mi líbí a tohle je zajímavá zpráva, též přehledně podaná :-))
mohl/a bys sem napsat, jak to dopadlo s těmi testy.Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: