ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Pondělí, 22.02.2010

Největší svůdnice na trůnech III. - Historie
pridej.cz
 
Přirozeným lidským pudům se neubrání ani hlavy pomazané, a tak se v královských ložnicích pod baldachýny kolikrát děly věci, které měly být nepovolaným zatajeny, aby královský majestát nebyl vláčen bahnem pomluv a drbů vlastních poddaných. Faktem zůstává, že různé milostné aférky příslušníků královských rodů stejně nakonec vyplavaly na povrch, jak olej na hladinu vody. Dnešní díl nám přiblíží milostný život anglické královny Alžběty I. Tudorovny.

Alžběta I.: Byla královna na zajíčky?
Anglická královna. 
Žila: 1533-1603
Milenci: neví se přesně, odhaduje se 10. 
Zajímavost: nikdy se neprovdala.
Alžběta je pracovitá, ale také výbušná a tvrdohlavá po svém otci. Mladá Alžběta I. TudorovnaRáda se strojí a miluje šperky. Už odmala má vkus, což později okouzlí nejednoho muže. Svést se ji pokusí i její nevlastní otec Thomas Seymour (1508-1549), který si ji chce vzít! 
Skončí ovšem na popravišti! Později ji nevlastní sestra, královna Marie I. (1516 — 1558), zavře do pevnosti Tower za účast ve spiknutí, které mělo Marii připravit o trůn. Jenže ani uvěznění sokyně nezabrání tomu, aby se Alžběta stávala čím dál populárnější, zvláště když Marie pořádá krvavé hony na protestanty. Těsně předtím, než Marie zemře, uznává Alžbětu jako svou dědičku a ta v roce 1558 nastupuje na trůn.
Nápadník? Ne, milenec
Anglie nechce, aby jí vládla další žena. Očekává se, že se panovnice provdá. Ale Alžběta má na vdavky úplně jiný názor. Chce být naprosto nezávislá. Ale mužů se nezříká, naopak. Roberta Dudleyho (1532-1588) se jí dvůr snaží vnutit za manžela. To sice Alžběta odmítne, ale jako milencem jím údajně nepohrdne. Rádce Williama Cecila (1520-1598) také dvořané brzy podezírají, že má s královnou vztah víc než přátelský. Elizabeth I. TudorJednou či dvakrát je dokonce viděn, jak vychází z Alžbětiných komnat v době, kdy se to na váženého rádce rozhodně nesluší.
Byla na zajíčky?
Říká se jí „panenská" královna, protože se nikdy nevdá. Zdá se ale, že toto tvrzení je od pravdy hodně daleko! Obzvláště četné žadatele o ruku si většinou „proklepne" všemi způsoby, než je nakonec stejně odmítne. Jedním z nich je i francouzský vévoda František z Anjou (1555-1584), kterého královna oslní krásou a moudrostí. A to přesto, že je mu teprve 24 let a jí už 46. Podle některých historiků vše naznačovalo tomu, že během jejich tříměsíčních námluv nedošlo jen na přátelství a vlídná slova. Údajnými milenci královny byli také její vrchní špeh sir Francis Walsingham (1532-1590) a cestovatel, voják a spisovatel sir Walter Raleigh (1552-1618).
Královna Alžběta I. Anglická 
Královna Alžběta I. Anglická 
 
Související odkazy 
Největší svůdnice na trůnech I., Valeria Messalina (19. 2. 2010)
Největší svůdnice na trůnech II., Kateřina Veliká (20. 2. 2010)
Největší svůdnice na trůnech IV., Markéta z Valois (25. 2. 2010)

Pokračování příště


Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!
Autor: frohlich Autor 22. února 2010, 21:28

KomentářePřidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: