ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Sobota, 20.02.2010

Největší svůdnice na trůnech II. - Historie
pridej.cz
 
O milenkách králů se mluví velice často. Jenže prostopášnice se najdou i mezi ženami, v jejichž žilách kolovala modrá krev! Kvůli společenské prestiži ale musely vše tajit. Není divu, že jejich milostné aférky jsou dodnes obestřeny stydlivým tajemstvím. Tentokrát zamíříme do ložnice ruské carevny Kateřiny Veliké.

Kateřina Veliká: Měnila milence jako ponožky
Ruská carevna.
Žila: 1729 -1796
Milenci: asi 25 doložených, ve skutečnosti zřejmě minimálně jednou tolik.
Zajímavost: svým milencům dávala plat a povyšovala je do funkcí.
Carská orlice
Pozdější zhýralá panovnice Kateřina Veliká byla pokřtěna jako Sofie Frederika Augusta. Byla by zřejmě zcela nevýznamnou princeznou maličkého německého Anhaltsko-zerbstského knížectví, kdyby si ji v roce 1744 ruská carevna Alžběta I. Petrovna (1709 — 1762) nevybrala jako manželku pro svého synovce Petra (1728 — 1762). Určí ho totiž jako dědice ruského trůnu. Kateřina nevěří svým očím — má se najednou stát nejmocnější ženou velké říše! Učí se vše, co bude potřebovat, i když její kultura je té ruské velice vzdálená. Konvertuje k pravoslaví, třebaže jí toto náboženství nic neříká, a nechává se přejmenovat na Jekatěrinu Alexejevnu.
Manžel neschopný sexu
O rok starší manžel má pro ni pochopení a stanou se přáteli. Časem se ale začnou od sebe vzdalovat — Petr se zdá ctižádostivé ženě příliš infantilní. Potomek dlouho nepřichází. Ukáže se, že Petr není schopen pohlavního styku kvůli zúžené předkožce. Teprve v roce 1752 podstoupí jednoduchou operaci a manželství je naplněno. To už ale Kateřina prožívá první aférky. Až roku 1754 se jim narodí syn Pavel (1754 — 1801). Jenže nejspíš není Petrův! Otcem je pravděpodobně buď hrabě Sergej Saltykov (1726 — 1765), nebo budoucí polský král Stanislav August Poniatowski (1732 — 1798), který se na trůn dostal právě díky Kateřině II. Na svět přijde ještě dcera Anna Petrovna (1757 — 1759), ale ta brzy zemře.
Sebrali jí děti
Kateřina by ráda děti vychovávala, ale carevna Alžběta jí je odebere a smí je vídat jen občas. A tak se celé dny nudí ve svých komnatách, neboť s manželem už se odcizili. Šlechtické bály a hostiny ji brzy přestanou bavit a stále častěji se uchyluje do náruče milenců. 5. ledna 1762 umírá carevna a manžel Kateřiny se ještě téhož dne stává carem Petrem III. Vládnutí si ale moc neužije — už v červenci téhož roku přichází o život při hádce s důstojníky, kteří ho střežili po jeho zatčení během státního převratu 29. června 1762! Trůn je volný a Kateřina se chopí své příležitosti. Doprovázena kněžnou Daškovovou vtáhne do Petrohradu v čele gardy v důstojnické uniformě. Dámská revoluce je úspěšná! S největší pravděpodobností nechá zabít dlouho vězněného cara Ivana VI. (1740 — 1764) a už jí v cestě na trůn nic nebrání.
Carský pár 
Kateřina II. a její manžel Petr III., portrét od Dimitry Levitského, 1782 
Stálý plat pro milence
Kateřina je nesmírně schopná, obratná a populární politička. Dopisuje si s osvícenci, porazí Turecko, potlačí pomocí armády povstání kozáků, připojuje k říši Krym. Ale v soukromí se mění v nevázanou dračici. 
Kateřina II. (mnoho portrétů velké carevny, video)
Milencům dává stálý plat 10 000 rublů měsíčně a povyšuje je do funkce generálního adjutanta. Celkem se v této „oficiální funkci" vystřídá 21 mužů! Prvním stálým milencem ovdovělé Kateřiny se stane gardový důstojník Grigorij Grigorjevič Orlov (1734 — 1783). Carevna mu nechá postavit honosný zámek a splní mu, co mu na očích vidí.
Pod čepec ji nedostane
Jen jednu jeho žádost neustále odmítá — jeho žádost o ruku. Není pro ni dost urozený a celá garda na něj žárlí. Carevna ví, že bez její podpory se neobejde. Po 10 letech, roku 1772, ho ve funkci generálního adjutanta vystřídá bezvýznamný důstojník Alexej Vasilčikov. A pak přichází osudový muž, ošklivý, jednooký, ale charizmatický Grigorij Alexandrovič Potěmkin (1739 — 1791). Nejprve spolu intimně žijí, později už jen spolupracují. Potěmkin jí dokonce vybírá celou řadu dalších milenců. Posledním se v roce 1789 stává 221etý poručík jízdní gardy Platon Zubov (1767 — 1822), se kterým si užívá už coby 60letá žena! Jejich vztah vydrží až do smrti Kateřiny.
Carevna Kateřina 
Carevna Kateřina II. Veliká (1729 — 1796)
 
Související odkazy: 

Pokračování příště 


Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!
Autor: frohlich Autor 20. února 2010, 21:39

KomentářePřidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: