ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Neděle, 3.08.2008

Proslulé bludy - Společnost
pridej.cz
 
V tomto článku jsou vypsána některá známá tvrzení, která jsou ovšem mylná, ale téměř nikdo to ani neví. Umí bobr kácet stromy? Vrací se bumerang na své místo? Je krev červená? Stojí největší pyramida v Egyptě? A řada dalších.

OmylV tomto článku jsou vypsána některá známá tvrzení, která jsou ovšem mylná, ale téměř nikdo to ani neví.
Bobr jí ryby a umí kácet stromy.
Bobr je vegetarián a živí se většinou kůrou mladých stromů, měkkým dřevem a oddenky vodních rostlin. O kácení nemá ani ponětí. Stromy u vody se stejně naklánějí k hladině, takže tak jako tak spadnou do říčního proudu. Bobr jich využívá k stavbě hrází a úkrytů. Zvládne i kmen s průměrem až 70 cm.
Bumerang se vrací na své místo.
Jen cvičný či ten, který je určen k plašení ptáků. Správný lovecký bumerang australských domorodců je zahnutý proto, aby letěl rychleji a dále, a aby přesněji zasáhl oběť. V první sv. válce je Australané používali tak, že na ně přivázali granát a pak ho hodili do nepřátelského zákopu.
Citron je kyselý.
To nám jen připadá, ve skutečnosti je v jednom kilogramu citrónu více cukru než v jednom kilogramu jahod.
Nejvíce vitaminu C je v citronu.
Nejvíce vitaminu C je v jihoamerických třešních acerola (cca 3000 mg Céčka na 100g ovoce) a v citronu je pouze 50 mg Céčka na 100 g ovoce!!
V zimě je nejlepší na zahřátí čaj.
Horký nápoj vás spíše ochladí. Otvírá podkožní cévy, krev lépe proudí, čímž vzniká pocit tepla, ale tělo se dlouhodobě ochlazuje.  
Einstein byl v soukromém životě velmi nepraktický.
Přesně naopak, když se mu například nezamlouvalo, jak pracuje lednička, nechal si patentovat hned několik zlepšení. V lednicích se tenkrát používali jedovaté látky. Když si Einstein přečetl v novinách o rodině, která se kvůli špatné ledničce otrávila, vytvořil se svým kolegou několik návrhů na ledničky pracující bez kompresoru. Výrobci chladniček několik patentů zakoupili, ale ve 30. letech 20. století byl objeven nejedovatý plyn, a tak skončily Einsteinovy patenty v šuplíku.
Galileo Galilei – „A přece se točí!“
Že by Galilei po odsouzení za jeho teorie o sluneční soustavě pronesl památnou větu: „A přece se točí,“ se zdá velmi nepravděpodobné. Téměř jistě by skončil někde na hranici, takže si to nemohl dovolit.
Krev je červená.
Ne tak zcela – když se vrací žílami zpátky k srdci, je téměř modrá, pokud se však dostane zraněním ven, při styku s kyslíkem ihned zčervená. Kobylky mají například krev bílou a několik mořských ježovek ji má jasně oranžovou.
Evropané jsou lidojedi.
Přesně to si o nás mysleli v 15. století černoši v Africe, když běloši jejich druhy odváželi na nucené práce do kolonií. Ještě počátkem 20. stol. se domorodci v severní Rhodesii domnívali, že levné masové konzervy s nápisem For African Consumption obsahují lidské maso.
Čím více nalijeme nemrznoucí směsi, tím lépe.
Někteří řidiči si říkají, jistota je jistota, a v zimě nalijí do chladiče čistou nemrznoucí směs. To je ovšem chyba, protože samotná směs mrzne již při teplotách okolo -12°C, zatímco při rozředění vodou v poměru 1:1 okolo – 30°C.
Největší pyramida stojí v Egyptě.
Ale kdepak, ani náhodou! Největší pyramida stojí v Mexiku v Cholule a její stavitelé jsou Aztékové. Její objem je o 30% větší než je ze školy známá největší pyramida Cheopsova z Egypta.
Nejlepší je čistit si zuby hned po jídle.
Absolutní nesmysl. Kdo si ihned po jídle jde vyčistit zuby, škodí jen sám sobě! Kyseliny z potraviny napadají zubní sklovinu, a proto kdo si čistí zuby ihned po jídle posiluje její účinek, protože vlastně čistěním zubů si právě napadenou sklovinu ještě navíc porušujete!! Sliny totiž kyseliny v ústní dutině po jídle "odplavují". Vhodné je čistit si zuby tak půlhoďky po jídle.
Cukr ničí zuby.
Stará známá pravda, že cukr ničí zuby je pouze polopravdou. Proti samotnému cukru je zubní sklovina dostatečně odolná. Problémy začínají až v okamžiku, kdy mikroorganismy usazené na zubním povlaku začnou cukr štěpit na kyselinu mléčnou. Kyselina sníží hladinu pH v ústech a způsobuje tím uvolňování minerálů ze zubní skloviny. To má za následek oslabení zubní skloviny a následný vznik kazu.
Jahody jsou bobule.
Hodně velký omyl. Jahody, jakožto známé a velice oblíbené ovoce jsou, a teď pozor, ořechy! Skutečným ovocem není červená, slaďoučká a šťavnatá tkáň, ale drobná jadérka na povrchu.
Růže mají trny.
Nikoliv!! Růže mají ostny, které se dají odlomit a rostou na povrchu stonku. Trny vyrůstají zevnitř větví, což růže zcela jistě větve nemá.
Potopení Titaniku v roce 1912 jako největší lodní neštěstí.
Také hodně velký blud! Mnoho z Vás si to zcela jistě myslí dodneška, ale největší lodní havárie se odehrála 30.ledna 1945 (ke konci II. světové války) v Baltském moři, kdy zde sovětská ponorka potopila německou "uprchlickou" loď s názvem Wilhelm Gustloff, na které v době útoku bylo 9300 lidí. Tehdy ani jeden z cestujících nepřežil. A to oproti 1500 lidí, kteří zemřeli na známém Titaniku, je docela masakr.
Laviny se uvolňují někde vysoko nahoře samy od sebe a nás zasypou, protože jsme se naneštěstí v místě sesuvu zdržovali!
Stane se to jen velmi zřídka, že člověk, pohybující se ve volném terénu, je zasažen samovolnou (spontánní) lavinou. Takové laviny se uvolňují sice už za značného ale hlavně a především za vysokého a velmi vysokého stupně lavinového nebezpečí — tedy za stupně 3 ale především při stupních 4 a 5. To znamená, že takovým lavinám je možné se vyhnout. Za takových podmínek prostě zůstaňte doma! Ve většině případů (95%) jsou však lavinové sesuvy nikoli samovolné, nýbrž vyprovokované člověkem. V tomto případě je "úspěšnost trefy" samozřejmě nepoměrně vyšší!

Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!
Autor: frohlich Autor 3. srpna 2008, 18:50

Komentáře



Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: