ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Středa, 29.08.2007

Záhada poslední večeře Páně - Umění
pridej.cz

Zajímavý příběh tvorby slavného obrazu Leonarda da Vinci. Co geniální umělec vlastně namaloval? Ukrývá obraz opravdu nějaké tajemství?

Slavný obraz Leonarda da Vinci Poslední večeře Páně zná pravděpodobně většina z nás. V posledních letech se o něm hodně mluvilo, bylo o něm leccos napsáno i nafilmováno. Tuhle propagaci mezi širokou veřejností mu udělala zejména kontroverzní kniha a bestseller amerického spisovatele Dana Browna "Šifra mistra Leonarda" (The Da Vinci Code). Každý z obrazů má, stejně jako jejich tvůrci, svoji historii. Vznik Poslední večeře provází zajimavý a poučný příběh jako přesvědčivé svědectví o věčném boji dobra se zlem a jejich neustálých vzájemných proměnách.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci (*1452 — +1519)
 
Když se Leonardo da Vinci rozhodl, že obraz namaluje, hledal nejprve model, podle něhož by vytvořil postavu Krista. Stovky mužů přicházely a nabízely své tváře očím mistra, který toužil nalézt obličej Kristovy krásy a ušlechtilosti. Po dlouhých týdnech usilovného hledání nalezl konečně vhodný model. Šest měsíců kreslil da Vinci hlavní osobu svého obrazu. V průběhu dalších šesti let nalezl postupně jedenáct mužů, kteří vytvořili vzor pro zobrazení jedenácti apoštolů. Jen jedno místo zůstalo prázdné — místo pro tvář Jidáše.
 
Opět dlouhé týdny pátral da Vinci po muži s tváří poznamenanou kletbou pokrytectví, podvodu a zločinu, s obličejem, který by představoval povahu schopnou zradit nejlepšího přítele. Po mnoha bezvýsledných pokusech nalézt jej, se da Vinci dozvěděl, že v Římě byl odsouzen mnohonásobný zločinec k trestu smrti. Mistr hned odjel do Říma a vyhledal vězení, v němž se onen muž nalézal. Když ho vyvedli na nádvoří a sluneční paprsky se zabodly do jeho tváře, poznal da Vinci, že nalezl poslední model svého obrazu. Dlouhé rozcuchané vlasy pokrývaly trestancova ramena a hřích se zločinem vepsaly do jeho tváře hluboké jizvy nenávisti, zbabělosti a hrůzy.
 
Šest týdnů maloval da Vinci třináctou postavu Poslední večeře. Když obraz dokončil a strážní odváděli odsouzence naposled, otočil se a zvolal: — Pane da Vinci, vy mne neznáte? Vy opravdu nevíte, kdo jsem? — Ne, nikdy v životě jsem vás neviděl, odpověděl mistr. Tázavý pohled trestancových očí spadl do prachu nádvoří. Pak se ještě jednou obrátil, pohlédl na dokončený obraz a rozpraskané rty zašeptaly:
 
- Vždyť podle mne jste před šesti lety maloval Krista.

V tuto chvíli by se pravděpodobně mnozí z vás rádi na Leonardův obraz podívali a přinejmenším porovnali postavu Krista a Jidáše.

Poslední večeře Páně (Jidáš je ten čtvrtý zleva).
 
Záhady obrazu jsou přinejmenším dvě: postava hned vlevo od Ježíše (z našeho pohledu) a ruka s dýkou nalevo od Krista ve skupince učedníků, která ale jakoby nikomu nepatří. Tou osobou vedle Ježíše má být jeho oblíbený učedník Jan. Když se ale podíváte pozorněji (a ani to tolik soustředění nevyžaduje), zjistíte, že je to postava i tvář ženská! My, kdož jsme četli knihu D.Browna či viděli film natočený podle této předlohy, již víme, že se má jednat o Máří Magdalénu. Tato dáma měla být Ježíšovi blízká citově, dokonce prý měla být jeho ženou. Jaká časovaná bomba se v tomto sdělení skrývá (hlavně pro církev) je zřejmé a tato "skutečnost" se stala výchozí linií celého příběhu knihy "Šifra mistra Leonarda". Kniha je kniha, to tady řešit nechci. Chci pouze to, abyste sami a nezaujatě posoudili, zda soused(ka) vedle Krista je muž (Jan) nebo žena (řekněme tajemná a neznámá).

Záhadná postava

Původní obraz

Záhadná postava

Po základním vyčištění

Tajemná postava

Po úplné restauraci
 
Měl jsem možnost vidět obrázek této postavy (v jakémsi časopise, bohužel jej již nemám), na kterém bylo zcela nepřehlédnutelné, že ona osoba oplývá ženskými přednostmi — tedy poprsím! Tady přikládám ještě detail tváře, podle mě vykazuje jednoznačně jemné ženské rysy.

Detail tváře tajemné postavy

Na tenhle obrázek se můžete podívat ve větším ZDE.
 
Jaký je váš názor? Sedí vedle Ježíše muž — učedník Jan nebo žena?
 
Proč tuhle postavu geniální da Vinci namaloval tak, jak ji namaloval?

Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!
Autor: frohlich Autor 29. srpna 2007, 17:03

Komentáře

(michaela - Mail - WWW) Vloženo 14.12.2009, 22:14:17
u leonarda da vinciho je zname, ze jeho postavy muzu jsou znacne zzenstele. staci se podivat na obraz \"svaty jan krtitel\" nebo \"bakchus\". kdovi jestli v posledni veceri je vyobrazen muz ci zena- kazdopadne je toto dilo po restaurovani, coz na nem zanechalo urcite nejake zmeny. jen tak mimochodem, leonardo da vinci byl s velkou pravdepodobnosti homosexual. neni to informace z internetu, nybrz z knihy!

(monika - Mail - WWW) Vloženo 20.09.2009, 21:17:54
...teda mě by opravdu dost zajímala skutečná pravda... osoba vyobrazena na obraze má podle mne ženské rysy...cožpak by Leonardo da Vinci takhle spletl ženu s mužem...tak jedinečný umělec by přece dokázal namalovat může bez toho,aby vznikly spekulace...tak proč původně Jan vypadá jako žena,proč je na obraze ruka \"navíc\" držící dýku...je vůbec možné zjístit pravdu

(Molly - Mail - WWW) Vloženo 18.07.2009, 18:59:26
Podle meho nazoru je to zena,ale my se stale muzem jen domnivat ci dohadovat jak to ve skutecnosti je. Nebot odpoved znal pouze Leonardo da Vinci

(jana - Mail - WWW) Vloženo 07.06.2008, 22:31:08
Na to nemusím být odborník - z prostého lidského pohledu viděno, je to jednoznačně žena.

(jana - Mail - WWW) Vloženo 07.06.2008, 22:30:56
Na to nemusím být odborník - z prostého lidského pohledu viděno, je to jednoznačně žena.

(jana - Mail - WWW) Vloženo 07.06.2008, 22:30:34
Na to nemusím být odborník - z prostého lidského pohledu viděno, je to jednoznačně žena.

??? (dcera - Mail - WWW) Vloženo 06.04.2008, 18:00:44
jojooo kniha Šifra mistra Leonarda je super a podle této knihy je to žena, po levé ruce Krista(z našeho pohledu)....Nemohu toto posoudit,protože nejsem restaurátor ani odborník,ale právě proto jdu na školu kde bych se měla stát odborníkem na výtvarná díla a todle mě vážně zajímá!!!

??? (dcera - Mail - WWW) Vloženo 06.04.2008, 17:58:55
jojooo kniha Šifra mistra Leonarda je super a podle této knihy je to žena, po levé ruce Krista(z našeho pohledu)....Nemohu toto posoudit,protože nejsem restaurátor ani odborník,ale právě proto jdu na školu kde bych se měla stát odborníkem na výtvarná díla a todle mě vážně zajímá!!!

(Onnea - Mail - WWW) Vloženo 14.11.2007, 14:10:12
chmm, tak na tohle tema jsem uz cetla tolik uvah, ze si myslim, ze by se o tomhle dalo debatovat donekonecna... ale kniha Sifra Mistra Leonarda je OK :)Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: