ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Pátek, 26.02.2010

Děsivé rituály: bohy usmíří jen živé srdce! - Společnost
pridej.cz
 
Na kamenném oltářním obětišti leží mladý muž. Za ruce i nohy ho drží knězi. Nejvyšší kněz v barevném hábitu se k němu pomalu sklání. V ruce svírá obětní nůž. Za chvíli mu zaživa vyřízne srdce z těla. Krev skropí sochy bohů. Snad budou spokojeni a nechají zase vyjít všemocné slunce.

Děsuplný rituál, ve kterém hraje hlavní roli nějaký lidský orgán, je v dobách Aztéků či Mayů běžnou praxí. O život kvůli obětování přicházejí tisíce lidí. Nemusíme se ale vracet daleko do minulosti, abychom se s takovými rituály setkali. V Africe jsou i v současnosti zabíjeni albíni pro údajnou magickou moc jejich bílé pleti. Části jejich těl prý přinášejí štěstí a sílu. Seznámíme se s rituály, při kterých nesmí chybět kus lidského těla.
Srdce musí ven
Kdo: Aztékové, Mayové
Co: Vyřezávají oběti zaživa srdce 
Bohové se dají usmířit jediným způsobem. Lidskou obětí! Připadá vám tato myšlenka zrůdná? V dobách mayských a aztéckých říší jsou lidské oběti součástí denního rytmu. Při válečných taženích bojovníci nevyžadují po porobených kmenech jen zlato, stříbro a kožešiny, potřebují také mnoho zajatců. Budou obětováni! Co ale dělat v dobách míru? To musí kněz vybrat oběti mezi svými. Někdy i sama rodina vybere ze svého kruhu vhodnou oběť. Je přece čest být obětován!
Oběť u Velkého chrámu
Píše se rok 1352. Kněz stoupá po schodech chrámu v aztéckém hlavním městě Tenochtitlánu. Hned za ním jdou čtyři další knězi a vedou dnešní oběť, mladého muže. 
Aztécký obětní rituál
Nebrání se. Ví, co ho čeká. Na vrcholu už je připravena obětní plošina. 
Po obou jejích stranách planou ohně. Kněz pozdvihne obě ruce k nebi a spojuje se tak s bohy. Odříkává přitom rituální modlitbu. Knězi položí mladíka na zaoblený obětní kámen. Drží mu pevně ruce i nohy. Nejvyšší kněz si přejede dlaněmi po tvářích a bere do ruky ostrý obětní nůž z obsidiánu (sopečná hornina připomínající sklo). Je si svým konáním jistý. Obětoval už stovky lidí!
Sochy bohů skrápí krev
Rychlým pohybem rozřízne nebožákovi hrudník těsně pod žebry. Ozve se tupý výkřik. S démonickým výrazem ve tváři kněz pravou rukou vytrhne oběti srdce! Pozvedne životodárný orgán k nebi a tryskající krev nechá dopadnout na sochy bohů. Srdce potom položí do cuauhxicalli (zdobená kamenná obětní nádoba). Za chvíli bude obřadně spáleno. Tělo bude shozeno z chrámu dolů. Dnes to byla oběť jednoho muže, jak tomu obvykle bývá. Najednou obětují maximálně několik jednotlivců. Kněz ale vzpomíná na dobu, když byl v Tenochtitlánu dostavěn Velký chrám. Obětovali jich stovky! Chrám zalila krev obětí a bohové byli jistě uspokojeni.
Tajemství lovců lebek
Kdo: ekvádorský kmen Šuárů
Co: Vysušují hlavy zabitých nepřátel 
Kmen Šuárů, žijící na jihovýchodě Ekvádoru, od nepaměti provozuje hrůzu budící rituál tsantsa. Ten spočívá ve vysušení hlavy zabitého nepřítele! Ne nadarmo se jim také říká lovci lebek. Tento brutální rituál i krevní msta jsou v 60. letech 20. století vládou zakázány. Nikdo ale nemůže vědět, zda v hloubi deštného pralesa šuárští bojovníci dále neloví své nepřátele. Věří totiž, že vysušené hlavy v sobě mají uvězněnou duši zabitého bojovníka. Díky tsantse se ochrání před pomstou bojovníků nepřátelského kmene Ačuárů, s nímž Šuárové vedou líté boje už dlouhá staletí — touha po krevní mstě je stále silná.
Hlava jako trofej
Šuárský bojovník sedí u mrtvého těla nepřátelského Ačuára. Je vyčerpán bojem a chce si chvíli odpočinout. Musí ještě provést tsantsu. Bojovník nejdříve sundává celou kůži z useknuté hlavy nepřítele. Dává dobrý pozor, aby kůži obličeje nepoškodil. Dá ji do kotle s vroucí vodou a vaří ji. Poté ji nechá uschnout na slunci. Žhavými kameny a horkým pískem vypálí přebytečný tuk. Když potom kůži vysouší, důkladně ji prohmatává, aby znovu získala původní tvar hlavy. Bude mu to možná trvat i šest dní, než bude tsantsa dokonalá. Výsledek ale stojí za to. Hlava bojovníka kmene Ačuárů se zmenší až na čtvrtinu její původní velikosti. On ji pak bude moci zavěsit do své chatrče mezi ostatní trofeje.
Duše se nesmí ptát
Bojovník se teď musí ujistit, že se mu duše zabitého bojovníka nepomstí. Oči své „trofeje" zašije tenkým provázkem, aby ho duše neviděla. Rty probodne dřevěnými kolíčky a sváže k sobě motouzem. Zabrání tak tomu, aby se duše mohla dožadovat pomsty. V 19. století sem přichází mnoho euroamerických hledačů nových zdrojů zlata, kteří na kmen Šuárů narazí. Za malé vysušené hlavy nepřátelských bojovníků jim nabízí pušky nebo mačety. Mezi boháči v Evropě i Spojených státech je to oblíbená exotická trofej. To však ještě více povzbuzuje Šuáry v jejich „loveckých výpravách" a způsobuje další velká krveprolití.
Albínem na vlastní nebezpečí
Kdo: Obyvatelé Tanzanie a Burundi
Co: Vraždí albíny kvůli magii 
Mohlo by se zdát, že drastické rituály s příchutí kouzel a magie jsou minulostí. I v 3. tisíciletí jsou ale někteří lidé zabíjeni kvůli víře, že jejich tělo má magickou moc! V afrických státech Tanzanie a Burundi se vlády dodnes potýkají s vražděním albínů. Co k tomu zabijáky vede? Sněhobílá kůže lidí, kteří mají nedostatek pigmentu, má prý magickou sílu!
Části těla prodávají
Díky tělům získaným tímto hrůzným způsobem šamani připravují elixíry, které mají přinést štěstí, lásku a bohatství! Potom je na černém trhu prodávají. Za elixír či amulet vyrobený z části těla albína prý dostanou okolo 1000 dolarů (asi 18 000 korun). Zakořeněná pověra způsobuje, že si lidé se sněhobílou pokožkou v těchto oblastech nemohou být jisti svým životem. Poptávka šamanů po „výrobním materiálu" pro jejich rituální nezbytnosti je stále vysoká. Řádění gangů, které tyto zločiny páchají, se nevyhýbá ani malým dětem. V listopadu 2008 je v Burundi nalezeno tělo teprve šestileté holčičky, které nemá končetiny ani hlavu!
Zákazníci od sousedů
Soudy se k těmto případům rituálních vražd nejdříve staví poněkud laxně. Soudci jsou proto obviňováni z korupce a vzniká podezření, že jsou do tohoto zrůdného obchodu zapojeni i vysoce postavení úředníci. O zvýšený zájem o problematiku zneužívání albínů se významně zaslouží poslankyně parlamentu v Tanzanii Al-Shymaa Kwegyirová. I ona je albínka. Také díky ní je ve městě Dar es Salaam albínům rozdáno několik set mobilních telefonů. Albíni se tak mohou v případě nebezpečí ihned spojit s policií.
 
Film „Apocalypto" (2006), režie Mel Gibson
Rituál obětování — drsné scény, jen pro otrlé!

Zdroj: Epocha, 4/2010


Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!
Autor: frohlich Autor 26. února 2010, 17:45

Komentáře



Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: