ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Středa, 20.01.2010

Everest skrývá tajemství - Historie
pridej.cz
 
29. května roku 1953 dosáhl vrcholu nejvyšší hory světa sir Edmund Percival Hillary spolu se šerpou Tenzingem Norgayem. Stali se tak prvními lidmi na Everestu, nebo jej už před nimi pokořili George Herbert Leigh Mallory a Andrew Comin Irvin v roce 1924?

Definitivní odpověď na tuto otázku stále neznáme. Expedice Královské geografické společnosti a britského Alpine Clubu v roce 1924 byla již třetí britskou expedicí k nejvyšší hoře světa. Všech předchozích se zúčastnil i George Mallory. Expedice k hoře mířila ze severu, z území Tibetu, neboť Nepál, ze kterého nakonec k vrcholu vystoupila první úspěšná výprava v r. 1953, byl v té době pro Evropany „zakázanou zemí".  Expedice na Everest 1924Britové, kteří jako jedni z mála udržovali s Tibetem diplomatické styky, byli úspěšní ve vyjednáván s tibetskými úřady i samotným dalajlamou. vedoucím byl opět generál Bruce, který však musel ze zdravotních důvodů předat vedení. Toho se ujal Eduard Felix Norton. Účastníky expedice tedy byli: brigádní generál Charles G. Bruce, vedoucí expedice a znalec himálaje i místních jazyků, jeho zástupce, podplukovník Edward F. Norton, který byl rovněž výborným horolezcem, horolezec George Mallory, který se zúčastnil i předchozích výprav k hoře a dosáhl zde při průzkumu značných úspěchů, horolezec Bentley Beetham, horolezec, C. Geoffrey Bruce, horolezec John de Vars Hazard, lékař expedice Richard William George Hingston, horolezec Andrew „Sandy" Irvine, horolezec, kameraman a dokumentarista John Baptist Lucius Noel, horolezec Noel Ewart Odell, organizační důstojník E. O. Shebbeare, a horolezec, druhý lékař výpravy Theodore Howard Somervell.

Plán výpravy byl podrobně rozpracován, k vrcholovému útoku mělo dojít 17. 5., a Britové očekávali úspěch. Již 2. 5. měli postavené první dva výškové tábory, ale 4. 5. přišla řadu dnů trvající vichřice, kdy teploměr poklesl až k -30 stupňům. Počasí a ústup z druhého výškového tábora přišly draho a vyžádaly si smrt dvou nosičů. Teprve 19. 5. bylo možné znovu obsadit již zbudované výškové tábory a zahájit postup k Severnímu sedlu. I následující dny byly dramatické. Mallory se málem zabil pádem do trhliny, a 22. 5. postupující horolezce opět zaskočilo počasí, ve kterém museli evakuovat nosiče z vyšších táborů, ve kterých docházely zásoby. Od 1. 6. je opět obsazen tábor č. IV v Severním sedle, odkud Mallory a Bruce vystoupili po hřebeni do výše 7.600 m, odkud však museli sestoupit. Na horu pokračují Norton a Semervell, kteří zbudovali tábor VI ve výšce 8.170 m. Somervell však pro příznaky výškové nemoci musel ustoupit, Norton vystoupil až do výšky 8.670 m. Sám však nemohl pokračovat, proto oba sestoupili do tábora IV.

Mallory a IrvineCo tedy víme? Časně ráno 6. června 1924 vyrazili Mallory a Irvin s patnáctikilovým kyslíkovým přístrojem na zádech z tábora IV pod Severním sedlem vrcholu. Jejich kolega Noel Ewart Odell vystoupal do tábora VI, aby je odtud mohl pozorovat.

Celé dopoledne byl vrchol zahalen mlhou, až kolem poledne se mraky na chvíli roztrhly a Odell zahlédl dvě malé postavičky, jak pouhých 245 metrů pod vrcholem postupují vzhůru. Odell nepochyboval o tom, že už to nebude dlouho trvat a Everest bude zdolán. Netušil zatím, že své kamarády viděl naposledy. Vrátil se do tábora IV, kde oba horolezce marně celou noc vyhlížel. Ráno, už zneklidněn, vystoupal sám do tábora V, kde přenocoval a na druhý den se vydal oba kamarády hledat. Tábor VI byl prázdný, a tak Odell stoupal výš, dokud mu stačily síly. Pak své hledání musel vzdát a vrátil se do tábora VI, kde z přikrývek na zemi složil velké T, které mohli vidět hluboko pod ním i ostatní a které znamenalo jedinou zprávu: Žádná stopa. Malloryho a Irvina si hora nechala pro sebe. Došli až na vrchol? A co se jim vlastně stalo? Na tyto otázky nedokázal nikdy nikdo odpovědět.

V roce 1999 obletěla svět neuvěřitelná zpráva. Mezinárodní průzkumná výprava, která se vydala po stopách Malloryho a Irvina, našla Malloryho tělo 600 metrů pod vrcholem, ve výšce 8.155 metrů. Podle monogramů na oblečení a dopisu v náprsní kapse nebylo pochyb, že je to skutečně Mallory, přesto byly ještě odebrány vzorky DNA, aby definitivně potvrdily tuto skutečnost. Malloraho tělo Irvinovo tělo a fotoaparát, který by mohl vyjasnit spekulace ohledně toho, zda dosáhli vrcholu, však Everest zatím nevydal. Konečný důkaz by mohl přinést právě fotoaparát, kterým byli vybaveni, a o němž jsou současní odborníci přesvědčeni, že by vzhledem k dlouhodobému zmrazení a tehdy používané technologii, měl obsahovat vyvolatelný film. Fotoaparát se však dosud na severních svazích Everestu nalézt nepodařilo, stále tak zůstává, byť značně zúžený, prostor pro spekulace. Několik velmi nepřímých důkazů pro úspěch expedice (jako například fakt, že v roce 1999 nalezené Malloryho tělo — viz. obrázek — mělo ledovcové brýle v kapse — tedy že k osudnému pádu došlo v nočních hodinách, nebo že u sebe neměl fotografii své rodiny, kterou chtěl ponechat na vrcholu) se ji dokonce zdá potvrzovat. První takto neidealizované informace o osudu vrcholového družstva však přinesl sám Odell, který zkontroloval zásoby a zbylé věci v táborech 5 a 6. Podle jeho zjištění užívali umělý kyslík už ke spánku, v táboře navíc zanechali navigační potřeby a elektrické svítilny. Přitom stále nesli značný náklad, mj. kyslíkových lahví, které jim však jen těžko mohly k vrcholu postačit. První nepřímé důkazy, že na vrcholu Mallory a Irvine nestanuli, tak byl na světě. Další důkaz, že oba stateční průkopníci zahynuli aniž by dosáhli vrcholu, se objevil o devět let později. Byl jím nález, který učinili účastníci jedné z dalších britských výprav k nejvyšší hoře. P. Wyn Harris a L. R. Wager našli 30. 5. 1933 dvě stě metrů od prvního výšvihu cepín s vyrytými iniciálami G. L. M. — George Leigh Mallory. Poloha cepínu svědčila o tom, že Mallory a Irvine nepřekonali ani první z překážek, které by je na jejich teoretické cestě k vrcholu čekaly.

MalloryVětšina zkušených horolezců se však shoduje na tom, že vybraná trasa nebyla s tehdejším vybavením zdolatelná (výbava byla příliš těžká a neohrabaná na špičkový lezecký výkon, který by v obrovské výši museli podat). Nalezení těla též prokázalo příčinu smrti — pád. Podle slavného horolezce a autora knihy Malloryho druhá smrt Reinholda Messnera se horolezci stali patrně oběťmi mlhy či tmy.

Ostatně, k této teorii dospěli i další uznávaní horolezci, kteří se problémem zabývali již před rokem 1999, kdy bylo objeveno a prozkoumáno Malloryho tělo. „... Nevrátili se, ale jak a proč zahynuli, zůstane navždy tajemstvím. Nespočetné úvahy o tom překračují hranici nepodložených dohadů. Můžeme však pokládat za jisté, že vrcholu nedosáhli. Tuto tezi potvrzuje skutečnost dokázaná později, že po cestě, kterou si nezvěstní zvolili, totiž přímo k hřebeni, je vrchol nedostupný."
(Jan Kazimierz Dorawski, Czlowiek zdobywa Himalaje, Wydawnitwo Literackie, Krakov 1957, v překladu Jaroslava Simonidese, Člověk dobývá Himálaj, Mladá fronta, Praha 1961). 

Ke stejným závěrů dochází i Arnošt Černík: „Dosáhli Mallory a Irvine vrcholu? Tuto otázku nikdo uspokojivě nezodpoví. S největší pravděpodobností se jim nepodařilo zdolat ani druhý výšvih hřebene. Jen v hrubých obrysech se dá objasnit, jak asi k tragédii došlo."
(A. Černík, Trůny bohů — K nebetyčným štítům Himálaje, SNDK Praha 1964). 
„...Vrcholu nedosáhli. Pro tuto domněnku mluví velké potíže, které by museli překonat na cestě po hraně severovýchodního hřebenu, kde je padesát metrů vysoký skalní výšvih ve výšce skoro 8 600m. Mallory a Irvine by museli sestoupit k Nortonovu traverzu v severozápadní stěně, aby mohli pokračovat dál. Na to však byla ... příliš pokročilá denní doba. Snad se chtěli vrátit do tábora 6 a zřítili se těsně pod hranou hřebenu ve výšce 8 450 m."
(Karl M. Herrligkoffer, Mount Everest, Spectrum Verlag, Stuttgart 1973, v překladu Gustava Beranaua, Mount Everest — Historie dobývání nejvyšší hory světa, Olympia, Praha 1976).
Pod Everestem, kterým ročně prochází stovky lidí, dnes stojí desetimetrový monument. Památník prvním obětem hory. Jen málokdo z procházejících se u něj nezastaví. Obsahuje jména lidí, kteří svojí odvahou a smělostí vstoupili do dějin světového horolezectví jako hrdinové Everestu. Jména těch, kteří prošlapávali první stezičky poznání o nejvyšší hoře, a jejichž úsilí vděčí další generace za to, že cesty na horu samotnou jsou známé a lze se po nich pustit výš... Nejčestnější místo mezi hrdiny Everestu pak v myslích většiny horolezců přísluší G. L. Mallorymu, autorovi mnohokrát opakovaného a parafrázovaného výroku:

Dotaz novináře: "Proč se opakovaně snažíte o výstup na nejvyšší horu?"

Mallory: "Protože tam je!"
Mt. Everest
Mount Everest, 8.850 m (hodnota zjištěná pomocí GPS na vrcholu hory v roce 1999)
(Kliknutím na foto zobrazíte větší obrázek)

 

Jak v minulosti shrnul Messner: „Mount Everest se nám stal metaforou nemožného a Mallory zosobněním snahy o nemožné".

George Mallory- Theory One
Teorie č.1 podporující úspěšný Malloryho výstup na Everest
George Mallory — Theory Two
Teorie č.2 vysvětlující Malloryho neúspěch na Everestu
Karikatura Malloryho
Karikatura Georga Malloryho
George Mallory a Andrew Irvin (odkaz na společné velké foto)
Památník obětí Mt. Everestu
Památník obětí Mt. Everestu
Panoramatický pohled (360°) z nejvyšší hory světa a bez rizika pádu ” (klikněte na odkaz)
Poznámka: Mount Everest (nepálsky Sagarmatha, tibetsky Qomolangma, čínsky Ču-mu-lang-ma feng) je nejvyšší horou na Zemi, jejíž vrcholek je nejvýše nad mořskou hladinou. Za nejvyšší horu světa může být pokládána také Mauna Loa na Havaji, která je nejvyšší horou od základny, jež je ukryta pod mořskou hladinou na oceánském dně. Mauna Loa takto přesahuje 9 km, ale nad moře ční pouhými 4.170 metry. Druhou horou, jež aspiruje na nejvyšší horu světa, je Chimborazo v Ekvádoru. Vrchol Chimboraza je od středu Země o celých 2.168 metrů dále než Everest. Pro zajímavost lze uvést, že nejhlubší místo oceánského dna prohlubeň Challenger v Mariánském příkopu je hlouběji pod mořskou hladinou než je Everest nad ní.
Další zajímavosti o Everestu na Wikipedii.

Zdroj: 21. století EXTRA: Tajemství Everestu, podzim/2009 a Horolezecká abeceda (Tomáš Frank)


Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!
Autor: frohlich Autor 20. ledna 2010, 20:00

Komentáře

Přidán zdroj (Autor - Mail - WWW) Vloženo 03.02.2010, 13:53:12
Stalo se :-) Vaše stránky o horolezectví jsou velmi zajímavé.

ten text znám... (Tomáš Frank - Mail - WWW) Vloženo 03.02.2010, 00:44:17
...tak mi k němu alespoň dejte odkaz ;-)



Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: