ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Neděle, 3.08.2008

Slunce NENÍ největším objektem naší sluneční soustavy! - Vesmír
pridej.cz

Možná vás to překvapí, ale podle havajských astronomů Slunce už zdaleka není největším objektem v naší planetární soustavě. Vesmír nám zkrátka přichystal další ze svých překvapení a my se budeme zřejmě muset pustit do přepisování učebnic.

Možná vás to překvapí, ale podle havajských astronomů Slunce už zdaleka není největším objektem v naší planetární soustavě. Vesmír nám zkrátka přichystal další ze svých překvapení a my se budeme muset pustit do přepisování učebnic. Tím největším kosmickým objektem, který se v současnosti v naší sluneční soustavě pohybuje, je podle Havajců kometa Holmes.

Kometa Holmes

Její průměr aktuálně činí 1,4 milionu kilometru, zatímco Slunce má průměr "pouze" 1,39 milionu kilometru. Možná si řeknete, že je to jen jedna setinka, ta ale v rozměrech vesmíru může hrát významnou roli. Kometě Holmes astronomové dlouhá léta nevěnovali příliš velkou pozornost, protože pro ně nebyla ničím vyjímečná. To se však změnilo od 24. října 2007, kdy náhle začala nabírat na objemu díky uvolňování velkého množství plynu a prachu. Podle astronomů kometa Holmes růst jen tak nepřestane.

Kometa Holmes patří do Jupiterovy rodiny komet, to znamená, že nemá příliš dlouhou periodu oběhu kolem Slunce. Oběhne jej za 6,9 roku. Přísluní její dráhy leží až ve vzdálenosti 2 AU (což je dvojnásobek vzdálenosti Země od Slunce). To nám přináší možnost pozorovat tuto kometu po celou noc, podobně, jako vnější planety, Mars či Jupiter kolem opozice. Odhadovaný průměr jejího jádra je 3,5 km a pro Zemi není ničím zajímavá, neprodukuje žádný meteorický roj, ani nemůže Zemi ohrozit srážkou. Kometa byla objevena v roce 1892 Edwinem Holmesem za neobvyklých okolností. Zprvu totiž objeviteli nikdo nevěřil, že by mohl najít tak jasnou kometu (tehdy to bylo 4 mag). Teprve další noc byl tento objev ověřen a uznán. Vzhledem k tomu bylo zřejmé, že kometa musela hodně zjasnit, jinak by si jí už tehdy nějaký pozorovatel všiml o dost dřív. Kometa poté slábla, až po třech týdnech přestala být viditelná pouhým okem. Po 115 dnech od objevu však došlo k dalšímu neočekávanému zjasnění, avšak již ne tak výraznému, jako bylo to předchozí. Od té doby se už nikdy kometa takto nepředvedla, až dodnes...

Zdroj: Epocha, 1/08


Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!
Autor: frohlich Autor 3. srpna 2008, 13:55

Komentáře

To William Wilson (frohlich - Mail - WWW) Vloženo 04.08.2008, 01:58:34
Není to MOJE teorie. Nejsem astronom. Jedná se o názor astronomů-profesionálů z havajské observatoře. Tvůj argument s výfukovými plyny z auta má svoji logiku, ale netroufám si posoudit, nakolik je srovnání komety s autem hodnověrné. Ocas komety - to jsou uvolňované plyny, což sluneční korona také. Kometu tvoří jádro a ocas (ohon) - je to jeden celek. Ale asi by jsi neřekl, že automobil je složen z karosérie + čmoudu z výfuku :-) Chápu tvrzení astronomů z Havaje jako takovou astronomickou zajímavost, hříčku. Nikdo nechce Slunci upírat jeho prvenství v naší sluneční soustavě. Spíše chtěli přitáhnout pozornost laické veřejnosti. Přepisovat učebnice se nebudou. To je stejné, jako s naučeným tvrzením, že nejvyšší horou Evropy je Mt.Blanc. Ve skutečnosti je vyšší Elbrus, který svým severním úbočím spadá do Evropy.

(William Wilson - Mail - WWW) Vloženo 03.08.2008, 20:19:24
no já bych s tím přepisováním učebnic nebyl tak hrr!! Nemůžeš přece takto posuzovat velikost tělesa! To je jako bys posuzoval délku auta podle toho kam až daleko jde kouř z výfuku!!! To je prostě nesmysl... U komety je rozhodující velikost jádra a to je 3,5km, takže Slunce není co do velikosti nikterak ohroženo ;-)
P.S. kdybychom měli uznat tvojí teorii za platnou, tak bychom museli přepisovat učebnice téměř při každém průletu mnoha komet ;-)



Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: