ECHOOO

Zajímavosti a záhady kolem nás

Neděle, 30.09.2007

Nalezen zachovalý prehistorický les! - Paleontologie
pridej.cz
 
Musí to být úžasné - stát před stromy a dotýkat se kmenů, které žily v době, kdy na této planetě ještě po člověku nebylo ani stopy! A když pak kmeny vydají na světlo těžko vysvětlitelnou záhadu...

V povrchovém uhelném dole v maďarském Bükkábrány objevili horníci zcela náhodou miliony let staré cypřiše. Zajímavé při tom je, že stromy nejsou zkamenělé a jejich dřevo si dodnes zachovalo svoji strukturu. Experti vysvětlují dobrý stav stromů náhlou prudkou písečnou bouří, která cypřišový les před přibližně osmi miliony let zasypala šestimetrovou vrstvou písku. Vše nad šest metrů bylo zničeno. Podle odborníků došlo k této katastrofická události v miocénu, kdy území pokrývala jezera a močály.
Bükkábrány Musí to být úžasné, dotýkat se kmenů, které zde rostly v době, kdy na této planetě ještě neexistoval člověk! BükkábrányV dole se dobývá hnědé uhlí lignit. Při odkrývání vrstvy písku o rozloze 3500 m čtverečních v hloubce asi 60 metrů pod dnešním terénem těžaři narazili na 16 zachovalých stromů. Nalezené pahýly kmenů o průměru dva až tři metry jsou vysoké přibližně šest metrů. Původní výška těchto cypřišů byla 30 až 40 metrů. Exempláře jsou vzhledem k jejich stáří ve skvělém stavu. Vědci doufají, že jim kmeny stromů pomohou nahlédnout do pozemského klimatu před osmi milióny let a poskytnou jim důležité informace.
BükkábrányPovětří vystavené kmeny jsou citlivé na světlo a dnešní vzduch. Některé části už se při doteku drolí, dřevo rychle vysychá, protože jeho buněčná struktura je narušena. Hlavní archeolog Janos Veres zakázal přístup do dolu pro veřejnost a spolu s dalšími odborníky zvažuje jak stromy zachránit. Podle letokruhů byly stromy staré 300 až 400 let než je postihla katastrofa. Veres se domnívá, že ne všechny nalezené stromy vyrostly ve stejnou dobu, ale různě v širším období. Vzhledem k tomu, že dřevní hmota stromů je vyjímečně zachovalá, mohou se provést dendrochronolgické testy. Ty by měly určit jaké podnebí panovalo ve střední Evropě v době, kdy stromy vyrůstaly. Podobný les byl objeven v Japonsku, kde stromy udržují v betonovém sarkofágu.
Video z místa nálezu
 
Zkamenělé stromy

A třešnička na závěr. V jednom kmeni pravěkého cypřiše byly objeveny zajímavé kovové trny — na první pohled připomínající něco jako "hřebíky". Rentgenovým spektrálním analyzátorem NITON bylo zjišťováno složení „kovových trnů“. Výsledek testu překvapil všechny: štíhlé kovové profily odebrané z kmene obsahují 95,36% železa (Fe)! Naměřené hodnoty bude nutné konzultovat s dalšími odborníky.

”O jaký materiál jde a jak se do kmene starého 8 miliónů let mohl dostat je záhada. ”Měření kovového vzorku NITON rentgenovým spektrálním analyzátorem:
Sb — 0,04 %, Sn — 0,11, Pd — 0,02, Ag — 0,27, Al — 0,00, Mo — 0,25, Nb — 0,16, Bi — 0,38, Pb — 0,38, Se — 0,00, W — 0,37, Zn — 0,54, N — 0,42, Cu — 0,88, Fe — 95,36 (u druhého vzorku Fe 89,00), Ti — 0,18, Zr — 0,00.”

Ohodnoťte příspěvek 0 0

pridej.cz Přidat.eu záložku!
Autor: frohlich Autor 30. září 2007, 19:26

Komentáře



Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: