Neděle, 9.09.2007
Neslavné výroky slavných 2 (o telefonu, televizi a atomu) -
Společnost
Mnoho slavných osobností minulosti se „proslavilo" svými zcela chybnými prognózami o budoucnosti některých vynálezů, které dnes považujeme za běžné. Tak se pojďme podívat na některé nezapomenutelné úlety.
Mnoho slavných či známých osobností minulosti se „proslavilo“ svými zcela chybnými prognózami o budoucnosti některých vynálezů (technologií), které dnes považujeme za běžné. Tak se pojďme podívat na některé nezapomenutelné úlety. „Dobře informovaní lidé vědí, že je nemožné přenášet hlas po drátech, a že kdyby to přeci jen bylo možné, nemělo by to žádný praktický užitek“. (deník Boston Globe, 1865) Za 11 let nato Alexander Graham Bell prokázal, že se lidský hlas dá po drátech přenášet, přesto se našlo hodně dalších skeptiků. "Je to velký vynález, ale kdo by to mohl chtít využívat?" (tehdejší prezident USA Rutherford B. Hayes) "Ten telefon má příliš mnoho nedostatků, než aby mohl být považován za prostředek komunikace. Pro nás nemá absolutně žádný význam". (to se psalo v roce 1876 v interním memorandu společnosti Western Union, zajišťující telegrafní spojení na celém Východním i Západním pobřeží USA) "Američané možná potřebují ten telefon, ale my máme dost poslíčků". (…řekl Sir William Preece, hlavní inženýr British Post Office) Další příležitost pro pochybovače se následně otevřela s myšlenkou přenášet lidský hlas přes oceán. Například v roce 1913 byl Lee DeForest, známý vynálezce elektronky a propagátor rádiových přenosů, soudně popotahován za veřejné nabízení akcií své firmy Radio Telephone Company. Žaloba mu tehdy vyčítala, že…: "…v mnoha článcích a vlastních prohlášeních tvrdil, že bude brzy možné přenášet lidský hlas přes Atlantik. Na základě těchto absurdních a zcela zavádějících tvrzení pak byla neznalá veřejnost přesvědčována, aby si koupila akcie jeho společnosti …." Pak se nedivme, že když se objeví génius, který o desítky let či celá staletí předběhne svou dobu, bývá místo uznání, úcty a ocenění ze strany společnosti naopak často pronásledován a zesměšňován (viz. např. Galileo Gallilei, Charles Darwin aj.). "Není prakticky žádná šance, že by telekomunikační družice mohly být využity k poskytování lepších telefonních, telegrafních, televizních či rozhlasových služeb v rámci USA". To řekl T. Craven, šéf amerického úřadu FCC (Federal Communications Commission) v roce 1961 — přesně za 4 roky pak byl vypuštěn na oběžnou dráhu první komerční komunikační satelit. Vraťme se ale zpět k samotnému telefonu. Dnes jej běžně používáme nejen k přenosu hlasu, ale i k faxování či k přenosu dat prostřednictvím modemů. Ještě v roce 1962 ale Denis Gabor, vynálezce holografie a nositel Nobelovy ceny za fyziku (z roku 1971), ve své knize "Inventing the future" napsal: "Přenos dokumentů po telefonních drátech je principiálně možný, ale potřebné zařízení je tak drahé, že to nikdy nebude k praktickému použití".
Podobně pochybovační byli lidé i u nástupu rozhlasu a televize. Také z této oblasti pochází neslavné výroky od různých osobností. Například: "Rádio nemá budoucnost". (Lord William Thomson Kelvin, britský fyzik, prezident British Royal Society)
"Bezdrátový music box nemá žádnou komerční hodnotu. Kdo by platil za zprávu, která není posílána nikomu konkrétnímu?“ (David Sarnoff, 1921)
"Televize se neprosadí, protože lidi by brzy unavilo zírat každý večer na dřevěnou bedýnku". (Darryl Zanuck, filmový producent, 20th Century Fox, 1946) "Televize se neuchytí, je to jen planý pokus". (Mary Somerville, propagátorka rozhlasových vzdělávacích pořadů, 1948) Mnoho neslavných výroků bylo proneseno i v souvislosti s rozbíjením atomu, sestrojením atomové bomby, či s využitím atomové energie. Posuďte sami: "Není vůbec pravděpodobné že člověk někdy dokáže vykřesat z atomu nějakou energii. Zbrklá představa využití atomové energie jako náhrady za vyčerpané zásoby uhlí je zcela nevědeckou utopií, dětinskou představou." (Robert Millikan, nositel Nobelovy ceny za fyziku, 1928)
"Energie produkovaná atomem je velmi slabá. Každý kdo očekává nějaký významnější zdroj energie z transformace atomů je snílek". (Ernst Rutherford, fyzik, 1933)
„Atomová energie se možná vyrovná našim dnešním výbušninám, ale je nepravděpodobné že z ní někdy vzejde něco výrazně nebezpečnějšího“. (Winston Churchill, britský předseda vlády, 1939) „To je ta nebláznivější věc kterou jsme se kdy zabývali — ta bomba nikdy nevybuchne, a to říkám jako expert na výbušniny". (U.S. Admiral William D. Leahy ve zprávě prezidentu Trumanovi , 1944) Asi by bylo bývalo lepší, kdyby měl pan admirál pravdu… Na závěr pravděpodobně ten nejlepší výrok: "Vše co se dá vynalézt už bylo vynalezeno". (Charles H. Duell, ředitel U.S. Patent Office, 1889) Svatá prostoto! Ani se nechce věřit, že to pan Duell mohl myslet vážně.
Podobné články: Neslavné výroky slavných o počítačích
Ohodnoťte příspěvek
0
0
Komentáře
... bylo vynalezeno (Hexmaster - Mail - WWW) Vloženo 27.01.2010, 22:56:52
No, Charles Duell didn\'t and wouldn\'t say such a thing.
http://www.faktoider.nu..._eng.html
Jo jo, (Vlastik - Mail - WWW) Vloženo 26.07.2009, 01:15:19
možná by si to měli přečíst pánové ze spolku SISIFOS
Přidání komentáře...