Středa, 29.08.2007
Kontroverzní reklama - SpolečnostReklamní billboardy, které vzbudily nelibost veřejnosti a některé z nich musely být staženy. Jak udělat poutavou reklamu?
Klikněte do obr. pro zobrazení většího náhledu
Brigitte Niedermair zřejmě ve své tvorbě ráda bortí zažitá tabu. O tom svědčí také její snímek z Dubaie, který se pravděpodobně příliš nezamlouvá tamním ortodoxním muslimům. Ale vraťme se zpět k reklamě. Tvůrci reklam, pokud chtějí svoji cílovou skupinu zaujmout (a to chtějí v každém případě), tak často rádi šokují a provokují. K tomu volí taková témata, která téměř nikoho nenechávají chladným a lhostejným — erotická a násilná vyobrazení nebo nějakou pointu, která se citově dotýká menší či větší komunity (4%, národ, rasa). Veřejnost je také velmi citlivá a ostražitá na reklamy, které mohou ohrožovat děti, jejich zdárný vývoj a bezpečí. Ale pojďme si ukázat nějaká konkrétní "veledíla". 1. Reklama firmy Benetton, která svého času vzbudila značnou pozornost.
2. Kontroverzní reklamní kampaň automobilky Volvo je ZDE. Negativně se totiž vymezuje vůči lidem, pro které auto není určeno. V reklamě vystupuje blondýna a muž s romskými rysy.
3. Reklamní billboard firmy Dolce & Gabbana. Na snímku vidíme muže, který "přišpendlil" k zemi atraktivní ženu a další čtyři řízci stojí kolem a chladně, až lhostejně, sledují, co jejich společník provádí. Kritici téhle reklamy tvrdí, že v podtextu obsahuje motiv znásilňování a zejména u mládeže může vyvolávat zjednodušující závěry, že je normální, když muži využívají vůči křehčím ženám svoji větší fyzickou sílu.
4. Firma Giorgio Armani, která udává módní trendy v oblékání, byla velmi silně kritizována za tenhle snímek ve svém katalogu Armani Junior.
Na fotografii vidíme dvě asi osmileté dívky asijského původu, které mají na sobě oblečení od Armaniho a mají nalíčené rty. Jeden španělský ochránce práv dětí tvrdil, že takovéto zobrazování malých nezletilých dívek vlastně v skrytu podporuje sexuální turistiku Evropanů do chudších asijských zemí.
5. Reklamní plakát firmy Diesel Jeans, která prodává značkové jeansy.
6. Reklamní billboard společnosti Cult Shaker, která se zabývá výrobou 100% přírodního alkoholu, jenž se poprvé začal vyrábět v roce 2003 v Dánsku a obsahuje vodku a Guarana (brazilská rostlina). Cult Shaker byl první produkt, který kombinoval energy drink s alkoholem.
7. Reklamní plakát pro hru na PlayStation "Spawn: The Eternal" (dána do prodeje 1998). Tohle krvavé zobrazení vyvolalo také značnou nelibost hlavně rodičovské veřejnosti.
8. Tenhle reklamní billoboard patří elektronickému gigantu SONY. Vidíme na něm, jak bílá žena "trhá" obličej ženě černé pleti. SONY později vysvětlovala, že tím chtěla symbolicky zdůraznit skutečnost, kdy starší černé přístroje PlayStation byly nahrazovány novými keramickými a bílými. Želbohu pro ni, byla obviněna z reklamy s jasným rasistickým podtextem. Společnost tuhle reklamu stáhla a omluvila se veřejnosti.
9. Reklamní plakát na kondomy — "No action without protection!" :-)10. Jak známo, ani reklamy propagující cigarety a kuřácké výrobky nemají zrovna na růžích ustláno.
11. Naopak je stále více vtipálků a odpůrců nějakého konkrétního výrobku, firmy či společnosti, kteří se snaží dotyčný subjekt poškodit, nejčastěji anonymním dílkem prezentovaným na Internetu. Spoustu antisympatizantů má obří korporace McDonald´s.Čím dál tím větší nahota v reklamách vadí především francouzským feministkám. Jejich boj proti takové reklamě je ale zatím marný, reklamní agentury se jim pouze vysmívají. Například obchody s obuví Eram uveřejnily reklamu, kde je zobrazen sedící nahý muž v dámských lodičkách na jehlovém podpatku s poznámkou, že Eram "rozhodně neukazuje ženské tělo".
Ve Francii se stále více rozšiřuje i reklama s fotkami nahých mužů, nebo alespoň jejich částí. Taková reklama má oslovit a mírně provokovat především ženy a nalákat například ke koupi parfémů. Proti zobrazování mužů zatím nikdo neprotestuje a trend mužské nahoty v reklamě je stále vzrůstající. Co myslíte, mohla by být nahota v reklamě, mám na mysli plakáty a billboardy vylepené na ulicích našich měst na očích všem (tedy i dětí), klasifikována jako trestný čin s pojmenováním "vizuální útok"? Podle mě ne a nedovedu si představit, že by to kdy náš parlament přijal. Za sebe mohu říci, že vkusně udělaná reklama prezentující nahé tělo mi nevadí. Pokud si o téhle problematice chcete přečíst více, podívejte se na stránku webu Gender Sociologie a článek JAKO FACKA: Vizuální útok v pražských ulicích.
Ohodnoťte příspěvek 0 0
Komentáře
Přidání komentáře...